Wybierasz biuro rachunkowe? Na te kwestie zwróć uwagę!

Właśnie otwierasz swoją działalność gospodarczą i stoisz przed wyborem biura rachunkowego? A może zamierzasz je zmienić? Własna wiedza może być niedostateczna, by w pełni zająć się kwestiami księgowymi własnej firmy. Na szczęście to zadanie możemy zlecić profesjonalistom. Biuro rachunkowe to najlepsze rozwiązanie na jakie możemy się zdecydować. Jak jednak wybrać to najlepsze spośród tylu ofert?

O ile wiemy na co zwracać uwagę to sprawa ta może być prosta i dość szybko możemy dokonać wyboru. Warto poświęcić na to swój czas, ponieważ ma to duży wpływ na bezpieczeństwo funkcjonowania naszej firmy. Profesjonalne biura rachunkowe zajmą się naszymi „sprawami papierkowymi”, kiedy to my będziemy mogli w pełni poświęcić się głównej działalności. By zewnętrzna firma sprostała naszym wymaganiom warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie. Dzięki nim nasz wybór nie będzie przypadkowy.

Po pierwsze: komunikacja

Niedoceniony aspekt, który permanentnie jest pomijany. Na nic nam najlepsze biuro rachunkowe skoro nie będziemy mogli liczyć na dobrą komunikację. Dlatego warto zainteresować się jakie są możliwe kanały kontaktu z księgowymi. Warto znać też swoje wymagania w tej kwestii. Preferujesz kontakt telefoniczny czy może indywidualne rozmowy w biurze? Pamiętaj, że bywają sytuacje, w których musisz w miarę możliwości szybko podjąć decyzję – pracownicy biura rachunkowego powinni być z Tobą w stałym kontakcie, by jak najszybciej udzielić Ci dobrej porady. W tej sytuacji możesz wybrać biuro rachunkowe niezależnie od miejsca Twojej działalności. Jeśli jednak preferujesz kontakt osobisty to musisz znaleźć ofertę z okolicy.

Po drugie: certyfikaty/świadectwa

Potwierdzenie wiedzy pracowników to kolejna ważna kwestia podczas naszych poszukiwań. Prowadząc własną działalność gospodarczą nie możemy opierać się na emocjach. Musimy wybierać wykwalifikowanych specjalistów w swoich dziedzinach. Im więcej znajdziemy potwierdzeń na to, iż dane biuro rachunkowe działa legalnie i posiada szeroką kadrę ludzi z wysokim wykształceniem, tym bardziej przekonamy się do danej oferty. Zwróćmy uwagę czy księgowi na bieżąco odbywają różnego typu szkolenia – to branża, która prężnie się rozwija i zachodzi w niej wiele zmian.

Po trzecie: cena usługi

Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną jest złym pomysłem. Oczywiście każdy interesuje się najtańszymi ofertami. Nie zawsze są one gorszej jakości. Z czego to zatem wynika? Niekiedy początkujące biura rachunkowe chcą tym zachęcić do siebie pierwszych klientów. Jeszcze inni oferują jedynie podstawowe usługi. Za wszystkie dodatkowe rozliczenia mogą pobierać dodatkowe opłaty co sprawi, że w ostatecznym rozrachunku zapłacimy jeszcze więcej. Warto zatem dokładnie sprawdzić co obejmuje podana cena.

Po czwarte: rekomendacje

Opinie naszych bliskich mogą znacząco przekonać nas do ostatecznej decyzji, choć należy pamiętać, że nie tylko tym należy kierować się podczas wyboru. Jeśli nikt ze znajomych nie ma takich doświadczeń to możemy sprawdzić opinie w Internecie. Pojawia się ich coraz więcej i mogą stanowić dla nas cenną pomoc.

Po piąte: ubezpieczenie

Każde biuro rachunkowe musi posiadać ubezpieczenie OC. W naszym obowiązku jest sprawdzenie tego dokumentu jeszcze przed podpisaniem umowy. Dzięki niemu możemy być spokojni o swoje finanse w razie pojawieniu się błędu. Nie będziemy musieli z własnej kieszeni pokrywać zaistniałych szkód co daje nam gwarancję bezpieczeństwa.

Po szóste: zakres oferty

Uogólniając, wybieramy biuro rachunkowe niżeli samodzielną księgową ze względu na szeroki wachlarz usług. Co to jednak oznacza? Nie wszystkie biura rachunkowe oferują nam dokładnie to samo. Niekiedy przeglądając ich możliwości zauważamy, że to czego potrzebujemy nie znajduje się w ich zakładce „Oferta”. W takim przypadku należy szukać dalej. Im szerszy zakres obowiązków, tym lepiej. Być może nasza firma za kilka lat rozwinie się na taką skalę, że podstawowe usługi księgowe nie będą dla nas wystarczalne. Poza tym takie sprawy można załatwić w jednym miejscu. Dlaczego zatem mamy szukać kolejnych specjalistów i marnować czas na kontakt czy spotkania? Nawet na początku swojej działalności szukajmy takiego biura rachunkowego, które oferuje kompleksowe usługi.

Podsumowanie

Być może nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy jak nasz wybór w tej kwestii może wpłynąć na naszą przyszłość. Stawiając na profesjonalne biuro rachunkowe zyskujemy ogromną wygodę, a także bezpieczeństwo. To właśnie dzięki tej współpracy nasza firma będzie mogła się prężnie rozwijać. Podczas analizy zwracajmy uwagę na oferty z całej Polski. Coraz więcej biur proponuje swoje usługi niezależnie od miejsca naszej działalności. Nigdy także nie zakładajmy, że analiza tego wyboru jest totalną stratą czasu. Wręcz przeciwnie! Z pozoru nieważne i błahe decyzje składają się na nasze sukcesy w przyszłości.

Leave a Reply