Pozytywna historia kredytowa – jak ją zbudować i dlaczego jest ważna?

Pozytywna historia kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników zdolności kredytowej. Mówi ona bankowi o tym czy braliśmy kiedyś kredyty oraz o tym, że jesteśmy rzetelnymi kredytobiorcami i spłacaliśmy go w terminowy sposób. Jest to ważny sygnał dla banku o naszej osobie gdy wnioskujemy o kredyt i może przechylić szalę decyzji na naszą stronę. Wiele osób jednak nie docenia tego czynnika zdolności kredytowej, nie wie do końca czym jest i nie wie jak świadomie budować taką pozytywną historię kredytową. Poniżej prezentujemy wszystkie najważniejsze informacje o pozytywnej historii kredytowej.

Czym jest pozytywna historia kredytowa i dlaczego warto ją budować?

Pozytywna historia kredytowa to spisana historia spłaconych regularnie przez nas kredytów i pożyczek. Gdy mamy ją na myśli przeważnie mówimy o bazie BIK, gdzie widnieją wszystkie zarówno spłacone zobowiązania — tak samo jak i ew. opóźnienia. Budowanie pozytywnej historii kredytowej jest zatem braniem zobowiązań i spłacanie ich terminowo. W BIKu należy wyrazić zgodę na przetrzymywanie danych o terminowo spłaconych zobowiązaniach. Mówiąc o pozytywnej historii kredytowej, możemy też mówić o wewnętrznej historii zobowiązań spłacanych terminowo w ramach naszego banku.

Pozytywną historię kredytową warto budować z co najmniej kilku powodów. Pierwszym takim powodem jest fakt, iż jest to jeden z najważniejszych czynników składających się na zdolność kredytową. Banki nie patrzą jedynie na wysokość zarobków czy nasze zatrudnienie, ale też czy jesteśmy osobami wiarygodnymi. Posiadając taką historię, możemy to łatwo udowodnić, a bank znacznie chętniej przyzna nam kredyt, wiedząc iż od wielu lat regularnie spłacamy swoje zobowiązania aniżeli w sytuacji kiedy nie istnieje żadna informacja na ten temat. Budowanie pozytywnej historii kredytowej, choć jest długim procesem, jest go łatwo przeprowadzić. Możemy w ten sposób łatwo i przystępnie zwiększyć swoje szanse na przyszłe lepsze postrzeganie nas przez banki. Pozytywna historia kredytowa będzie też dużym atutem np. w chwili brania kredytu mieszkaniowego czy kredytu na dużą sumę.

Terminowe spłacanie zobowiązań

Pierwszym i najlepszym sposobem budowania pozytywnej historii kredytowej jest terminowe spłacanie zobowiązań i niedopuszczenie do windykacji oraz wpisania na listę dłużników. Regularne i rzetelne regulowanie zobowiązań, choć wydaje się nieefektownym sposobem budowania pozytywnej historii kredytowej, jest bardzo skutecznym działaniem. To właśnie mozolne i solidne podchodzenie do spłaty różnych rat kredytów i pożyczek sprawia, że przez wiele lat budujemy pozytywny wizerunek naszej osoby. Rzetelnie należy podchodzić zarówno do małych jak i dużych zobowiązań oraz unikać przeterminowania. Unikać powinny zwłaszcza tych powyżej 60 dni, które mogą już owocować wpisaniem do różnych baz danych, a negatywne wpisy z pewnością zepsują nasz misternie budowany wizerunek do tej pory. Aby pamiętać o regularnym spłacaniu rat, powinniśmy zapisywać sobie w kalendarzu terminy poszczególnych kredytów. Warto też odkładać z danej pensji środki na ratę za miesiąc lub dwa miesiące do przodu. Dzięki temu w razie nieprzewidzianych problemów ze spłatą będziemy mogli nie opóźniać spłaty raty, a zyskamy miesiąc czasu na rozwiązanie problemu – nie pozostając w sytuacji kiedy to za kilka dni nie będziemy mieli środków na uregulowanie płatności.

Świadome zaciągnie i spłacanie kredytów

Drugim — bardziej rozbudowanym sposobem na tworzenie pozytywnej historii kredytowej jest świadome zaciąganie i spłacanie zobowiązań. Rozwiązanie to pozwala świadomie budować taką historię np. gdy w przyszłości planujemy brać większy kredyt np. mieszkaniowy lub gdy chcemy mieć w przyszłości większe możliwości kredytowe. W najbardziej opłacalnej opcji warto brać kredyty 0% np. w promocji na sprzęt agd czy w postaci promocyjnych ofert kredytowych w naszym banku np. pożyczki 1000 złotych za 0 złotych. W takim wypadku nie poniesiemy żadnych kosztów takiego kredytu, a będziemy mogli wypracować długą historię kredytową. Jeśli zamierzamy kupować też sprzęt lub usługę i mamy na to gotówkę, warto wybrać jej kupno na raty. W ten sposób będziemy płacili za produkt z pieniędzy, które odłożymy do skarbonki na ten cel. Efektem takiego działania będzie zbudowanie pozytywnej historii kredytowej. Spłacając odpowiednio kilka kredytów, będziemy mogli uzyskać wiele pozytywnych wpisów w bazach danych. Plusem tego rozwiązania jest możliwość brania bardzo małych kredytów, z nawet kilkunasto złotową miesięczną ratą. Dzięki temu będziemy mogli spłacać też wiele kredytów jednocześnie, a w miarę upływu czasu brać coraz większe kredyty.

Porada: Zaciągając zobowiązania w celu budowania pozytywnej historii kredytowej, zdecydowanie warto wybierać jedynie kredyty bankowe, a nie korzystać z pożyczek prywatnych. Pożyczki zabawowe są oceniane mniej przychylnie przez banki z uwagi na nich renomę. Budowanie pozytywnej historii kredytowej powinno jednak być przeprowadzane pod kątem produktów bankowych, które dają przy okazji dużo więcej możliwości, niż prywatne pożyczki pozabankowe.

Korzystanie z karty kredytowej

Bardzo dobrym sposobem na budowanie pozytywnej historii kredytowej i tworzenie historii naszych transakcji jest używanie karty kredytowej. Jest to produkt kredytowy, a więc aby go otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową — tak jak przy uzyskiwaniu normalnego kredytu. Regularnie płacąc kartą i spłacając ją w terenie, pozostawimy po sobie ślad w bazach danych. Choć teoretycznie karta kredytowa tak jak inne zobowiązania zmniejszają naszą zdolność kredytową, możemy używać jej na co dzień, czerpiąc również z niej wiele korzyści. Karty kredytowe posiadają blisko dwumiesięczny okres bezodsetkowy, co oznacza, że pożyczając środki z niej mamy od miesiąca do dwóch miesięcy czasu na zwrot środków i niezapłacenie odsetek od tej sumy. W porównaniu z oprocentowanymi kredytami, kartę kredytową warto wybierać w pierwszej kolejności — nawet jeśli miałaby niski limit. Dużym plusem tego wyboru jest również zbudowanie pozytywnego wizerunku w kontekście danego banku, w którym mamy konto. Nasz bank widząc, iż chętnie korzystamy z jego ofert i spłacamy je regularnie, w przyszłości będzie oferował nam większe limity czy lepsze oferty niż klientom, którzy korzystają jedynie z przelewów.

Leave a Reply